Potřebujete peníze na pozemek?

Máte představu o vlastním domě, ale nemáte jej kde postavit? Potřebujete si nejdřív koupit pozemek, ale nemáte na něj peníze? V tom případě pomůže jak na pozemek, na stavbu nějaká forma úvěru a nejlepší je hypotéka na pozemek.

Ano, i na pozemek můžete získat peníze z hypotečního úvěru, ale má to spoustu podmínek i zádrhelů, na které při žádosti můžete narazit.

V první řadě musí jít o stavební pozemek, takže rozhodně nezískáte tento úvěr na ornou půdu. Takový pozemek je označený statusem stavební dokumentem ze stavebního úřadu, tedy stavebním povolením nebo územním rozhodnutím. Dále potřebujete pro získání něčím ručit, a to buď samotným pozemkem, který musí splňovat určitou hodnotu nebo nějakou nemovitostí. Hypotéku lze i zkombinovat s hypotékou na samotnou stavbu, ale museli byste si jí vzít u jedné banky či nebankovní společnosti.

V případě, že budete žádat o peníze u banky, můžete kromě jiného také narazit na zamítnutí kvůli příjmům nebo záznamům v registrech dlužníků. Stačí i jediný rest a banka se s vámi víc nebude bavit.

Nebankovní společnosti nabízejí výhodné podmínky i lidem se záznamy v registrech dlužníků, takže získat hypotéku je mnohem snadnější a také i rychlejší. K vyřízení se využívají online formuláře a odpověď na žádost dostanete obvykle do druhého dne.

Hypotéka na pozemek bývá dražší záležitost, než to je u klasických, co se týká výše úroku, protože ten bývá vyšší. Je to však pořád nejvýhodnější forma úvěru, která se hodí na koupi pozemku, stavbu domu či koupi nemovitosti.

Na pozemek můžete hypotéku zkombinovat například s úsporami a úvěrem ze stavebního spoření. Pokud se chystáte stavět rovnou, tak můžete hypotéku zkombinovat a vzít si jí na koupi pozemku i na samotnou stavbu. Stačí obvykle předložit projekt konkrétní bance či nebankovní společnosti.